(Bílovický Zpravodaj) Vánoce nad Svitavou

Bílovický Zpravodaj č. 4/2019 přinesl i příspěvek Jana Laty, který zve k nahlédnutí do aktuálních vánočních událostí v Bílovicích a současně nabízí i několik historických souvislostí.

V tomto článku chci pozvat čtenáře k návštěvě kostela v době vánoční (i před ní) a poskytnout informace o obřadech, zvycích a programu, který je v něm očekává. Jak je již všeobecně známo, Vánocům předchází doba adventní, která je charakterizována jako období očekávání příchodu Spasitele, doba rozjímání a dobročinnosti, která si zachovává určité postní prvky. Trvá tři až čtyři týdny, podle dne v týdnu, na který připadá Štědrý den. Pokud se jedná o neděli, je tento den současně čtvrtou nedělí adventní, a to díky starobylému (již židovskému) zvyku, podle kterého svátek začíná již předcházejícího večera, např. šábes se začíná slavit již páteční večer. Při první adventní neděli se při mši žehnají adventní věnce, kterých je u presbytáře několik desítek a k požehnání je nosí i ti, kteří běžně do kostela nechodí. V adventu se obnovuje zvyk slavení rorátů, jde o jitřní mše, při kterých se zpívají mariánské písně mající svůj počátek již v době Karla IV. V Bílovicích se slouží zpravidla ve středy a soboty a po nich chodí děti posnídat na faru. Již tradičně je připravována mikulášská nadílka, o které je řeč v jiném článku. Svátky dalších „adventních“ světců se nijak specificky neslaví. V minulosti však byl v Bílovicích rozšířený kult sv. Barbory, jíž je zasvěcena kaple v obřanském kostele a roku 1721 bylo při ní ustanoveno bratrstvo sv. Barbory, mezi jehož členy byla řada tehdejších Bílovčáků (kteří patřili do obřanské farnosti). Dle obřanské farní kroniky bývalo na její svátek ke zpovědi k dispozici hned šest kněží. Ale zpět k současnosti, o Štědrém dnu se slouží dvě mše, ve tři pro děti a o půl jedenácté večer „půlnoční“, při obou dvou kostel praská ve švech a tento den navštíví kostel jistě nejvíc osob v roce. Vrcholem dětské mše je přenášení Jezulátka od hlavního oltáře do jesliček, které si děti živým řetězem posílají. Specifická je i kostelní výzdoba, na první pohled zaujme řada vysokých stromků, které zaplňují přední část kostela. Na hlavním oltáři je zlatým brokátem zakryt kříž a před něj je postavena soška Jezulátka, vysoká cca 60 cm. Má zajímavou historii, soška původně stála ve výklenku vily na ulici Komenského ulici č. 256 (dnešní zubní ordinace) a původní majitel domu dr. Nikolský ji zřejmě věnoval farnosti. Neznámo kdy se socha dostala na farní půdu, kde ji roku 2009 objevili ministranti Vlasta Kříž a Martin Koudelka. Péčí Jany Ondrušové a Romana Slaného byla soška zrekonstruována a o Vánocích se z ní můžeme těšit. Snad ve všech kostelech, bílovický nevyjímaje, je vystavován betlém. Ten původní byl rozsáhlý s velkými figurkami, avšak během ostřelování kostela v dubnu 1945 byl zničen. Farář Hebelka zakoupil menší sádrové figurky, jejichž část se používá dodnes a až za faráře Filky byl betlém částečně obnoven a byly zakoupeny figurky a další vybavení v Třešti, kde je dodnes živá betlemářská tradice. Některé figurky věnovali farníci a bílovický betlém je tak určitou všehochutí stylů postav i jejich velikostí, dětem se však přesto líbí, největší pozornosti se pochopitelně těší černoušek s kývající hlavičkou. Slavnostní bohoslužby se konají rovněž na Boží hod a svátek sv. Štěpána. První neděli po 25. prosinci se slaví svátek sv. Rodiny, kdy při mši mohou manželé obnovit manželský slib. Významný je též svátek Zjevení Páně slavený 6. ledna, kdy se narozenému Spasiteli poklonili mudrci z východu (tři králové). V Bibli se přitom nepíše o jejich počtu, ale tento je odvozován od darů, které Ježíškovi přinesli, a to zlato, kadidlo a myrhu. Vánoční doba pak končí další nedělí, kdy je připomínán Ježíšův křest a počátek jeho veřejného působení. K Vánocům neodmyslitelně patří všemožná hudební produkce. Vedle (svépomocného) zpěvu koled se můžeme těšitna hudební doprovod Bílovického amatérského chrámového sboru, a to zejména 24. a 25. prosince. Dětskou vánoční mši doprovodí vokálně-instrumentální těleso dětí a mládeže pod vedením Lukáše Habance. Rovněž se bude konat rekordní počet koncertů, jejichž program je uveden níže. Třebaže nevíme, kterého dne se přesně Ježíš Nazaretský narodil, můžeme si o vánočních svátcích připomenout, že v jeho osobě a poselství byl lidem dán nezasloužený dar a že podle křesťanství se Bůh dává poznat lidem v podobě bezbranného dítěte. Venite adoremus.
JAN LATA