Beseda s Janem Rybářem

Byl to výjimečný večer. Ve středu 11. září 2019 náš bílovický kostel praskal doslova ve švech. Už při mši, ale i po ní, při besedě. A důvodem byla osoba bílovického rodáka P. Jana Rybáře, SJ. Ve svých osmaosmdesáti letech překvapoval všechny přítomné svou vitalitou a rozhodnými názory na dnešní dění v církvi vedené papežem Františkem. Nosnou osnovou besedy ale byly hlavně vzpomínky na Bílovice v první polovině minulého století, z nichž mnohé byly už zmíněny v dostupném vydání „Vzpomínek na dětství“. A paměť tomuto obdivuhodnému knězi opravdu slouží velmi dobře. Mluvil o kněžích, kteří v Bílovicích působili, ale také o prvorepublikové atmosféře ovlivněné přítomností mnoha liberálů v obci jako takové. Samozřejmě došlo i na klíčové okamžiky jeho života, komunistické vězení, tajné svěcení, ale i velmi úspěšný, oceňovaný i zneklidňující, knižní rozhovor Deník venkovského faráře. Jak zmínil Jan Lata hned v úvodu, bylo radostí nás všech, že Jan Rybář přijal naše pozvání. Muž, který inspiroval mnohé na jejich cestě ke kněžství (třeba P. Vacek nebo P. Petráček, kteří přijali pozvání místní MSKA v nedávné době) , stejně jako inspiruje celou řadu lidí i v dnešní době. V závěru večera pak ocenil celoživotní statečné postoje i dlouhodobou snahu o kultivaci společnosti starosta Bílovic Miroslav Boháček.

(foto článku z Katolického týdeníku)

 

Nechat vzkaz

*