Tatínci s dětmi na podzim v Lechovicích

Podzimní „Tatínky s dětmi“ není třeba, stejně jako ty jarní, nějak více představovat.  Vždycky se najde nějaké hezké místo na víkend, a několik nadšenců, kteří , bez podpory  maminek zdolávají víkendovku s dětmi .

Tentokrát jsme se vydali stejně jako před rokem a půl na faru v Lechovicích u Znojma, kde působí jako farář známý Marek Orko Vácha. Tatínků bylo trošku méně než je zvykem vzhledem nástupu podzimních respiračních chorob, nicméně i tak 8 tatínků + děti tvořilo docela slušnou sílu.

Po pátečním hektické příjezdu a hledání klíčů k faře ve vesnici (Orko klasicky poletoval po přednáškách), jsme v sobotu ráno vyrazili auty směr NP Podyjí. Hlavním východištěm byla malebná vinařská obec Podmolí. Z ní se skupina vydala krásnými žloutnoucími lesy směrem na zříceninu Nový Hrádek. Děti s nadšením sbíraly velké množství hub a tak cesta nebyla ani psychicky náročná (né vždy se udrží nálada v mužstvu). Po příchodu na hrádek, vypínající se na ostrém ostrohu nad meandry Dyje, proběhla prohlídka s výkladem nadšených průvodkyň. Nejkrásnější chvíle nás čekala na vyhlídce z horních pater zříceniny. V údolí tvarované do několika „osmiček“ vytvářelo fantastické přírodní panorama lemované barevnými dubovými lesy. V údolí jakoby tekly proti sobě tři řeky. Všem doporučujeme.

Potom už následovalo posezení u ohýnku, který oceňovaly zase spíše děti. Zpáteční cesta se nesla opět ve znamení  sběru lesních plodin a obdivu přírody. Hezká zastávka byla u lesního rybníčku, který vznikl „nedopatřením“ při stavbě Železné opony.  Na útulné faře plné obrázků z přírody a sloganů typu „Jseš normální „ apod. jsme dali dobrý pozdní oběd a někteří nadšenci šli ještě pouštět draky, byť nám tentokrát moc nelétali.  Po uložení dětí se kolem 22 hod. objevil Orko se svým typickým úsměvem a neposedností. Stačil si s námi ťuknout pravou „Valašskou“. Po krátkém rozhovoru týkajícím se pohraničí a farnosti prohlásil, že se snaží farníkům hlavně nezavazet a odešel připravovat nedělní kázání. My tatínci jsme zmoženi dětmi odešli připravovat nedělního křesťana hodinu potom.

V neděli jsme šli na bílovické poměry brzkou mši v 8:30 a potom se snažili nezavazet farníkům na farní kavárně. S dětmi se tedy provedl sběr nejkrásnějších podzimních listů a jejich vyhodnocení v nedalekém zámeckém parku. Následoval oběd a, úklid plus odjezd.

Tak zase na jaře!!

(text i foto Karel R.)