Chanuka

Večer v pátek 16. prosince jsme měli nevšední příležitost blíže se seznámit se slavením židovského svátku Chanuka, který se kalendářně potkává s křesťanskými Vánocemi. Chanuka, svátek světel, se slaví na památku znovuposvěcení druhého Chrámu. Chanuka připomíná „zázrak oleje“. Podle Talmudu našli Židé po příchodu do Chrámu pouze jednu nádobu s čistým olivovým olejem, která stačila pro chrámovou menoru na jeden den. Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl vylisován, připraven a posvěcen nový olej. Na paměť tohoto zázraku se zapalují svíce a jí se jídla připravená na oleji. Manželé Vechetovi nám představili původ tohoto svátku a také podobu jeho slavení v dnešní době. Mohli jsme se také zamyslet nad symboly, které judaismus i křesťanství navzájem sdílejí a čím se oba svátky navzájem ovlivňují. Zapalování chanukových svící, modlitby, žalmy. Večeře nabízela opravdu celou řadu skvělých smažených pokrmů, až se stoly doslova prohýbaly. Ve dvou skupinách si pak mohli vyzkoušet hru s drejdlem. Děkujeme za přípravu zajímavého večera.

Komentáře jsou zablokovány.